Tomáš Paprštein
Autor knihy Klubovna Naděje, spoluzakladatel projektu Odvážný.
Tomáš Paprštein je zakladatel neziskové organizace Klubovna Naděje z.s. Od roku 2022 aktivně vystupuje proti sexuálnímu zneužívání dětí. Je autorem české knihy Klubovna Naděje. V dětství zažil sexuální zneužívání, manipulaci a citové vydírání. Jeho autentický příběh v podobě deníku je doplněn o vhledy odborníků a praktické rady.
„Trauma nezačíná tam, kde si myslíme, a nekončí tam, kde bychom čekali. Svým příběhem chci pomáhat, inspirovat a dodávat odvahu. Aby všichni našli svou sílu, kterou ztratili. Aby tady byla naděje. Zastavme ticho, probuďme sílu, vytvořme společně bezpečnější prostor, aby se to už nikomu nestalo.”
Narodil se 14. 9. 1992 v Sokolově, kde vyrůstal a navštěvoval základní školu. Když mu bylo šest let, onemocněla mu matka a o dva roky později zemřela. Tomáš navštěvoval několik škol, vyučil se jako kuchař a číšník. Je ženatý, žije v Praze.
Tomáše Papršteina v dětství sexuálně zneužíval jeho třídní učitel na základní škole a vedoucí turistického oddílu v jedné osobě. Do povědomí vstoupil v srpnu 2022 po publikování podcastové série Seznam Zpráv Ve stínu: Nejlepší kamarád, ve kterém vystupuje jako jeden z protagonistů.
Své zkušenosti, myšlenky a názory sdílí na veřejných přednáškách, besedách, ve videích, podcastech a televizních a internetových rozhovorech. Spravuje svůj osobní web a sociální sítě.
Snaží se být vždy autentický a předávat lidem naději a odvahu mluvit o těžkých věcech.
Jiří Valášek
Psycholog a spoluzakladatel projektu Odvážný.
V 11 letech kdy poprvé otevřel vysokoškolská skripta psychologie věděl, že jde o lásku na celý život. Studium na státním gymnáziu mu jen potvrdilo, jak je těžké nezapadat. Společnost nám vytváří stále požadavky, které kolikrát nemůžeme splnit. Na státní gymnázium navazovalo studium britského gymnázia, kde také začal své formální psychologické vzdělání. Po jeho úspěšném absolvování byl přijat na University of New York in Prague na bakaláře psychologie. Během studia absolvoval roční stáž v Nemocnici Na Homolce, různé stáže v Psychiatrické léčebně Bohnice a také dobrovolnictví v ESET-Help centru, které se stará o dlouhodobě duševně nemocné.
Životo —pis
Po napsání bakalářské práce na téma Sebevraždy mladistvých a role rodiny to byl obor, kterému se nadále chtěl věnovat. Byl úspěšně přijat na prestižní newyorskou univerzitu The New School na magistra v klinické psychologii se zaměřením na psychopatologii. Během studia, kdy se podílel na mnohých výzkumech, a také pracoval pro newyorskou nemocnici Mount Sinai. Zde se podílel na výzkumu duševního zdraví studentů medicíny a také prevenci. 2014 - 2016 byl členem Todmanovi laboratoře na výzkum psychopatologie.
2015 - 2016 byl také členem Americké Asociace pro Suicidologii (AAS). Po získání magistra nastoupil do světa módy do společnosti Vera Wang a během práce zde si dodělal formální vzdělání v oblasti lidských zdrojů (MBA). Chvíli na to přešel do klenotnické firmy Tiffany and Company na pozici HR Coordinator. 2016 - 2018 byl členem Society for Human Resource Management (SHRM). V roce 2019 se vrátil do České republiky. Nyní vede soukromou praxi Psychologista, pracuje jako konzultant v lidských zdrojích a dokončuje na dálku doktorát z klinické psychologie na univerzitě v Kalifornii. Spolupracuje s Holubice Agency na slavném populárně naučném pořadu Psychohrátky, se kterým objíždí celou Českou republiku.
„Tento podcast bude využívat pro inspiraci a předávání informací různých odborníků z rozlišných prostředí. Duševní zdraví, lidská práva, a prožitá traumata jsou společností stále stigmatizovaná. Cílem je toto tabu postupně minimalizovat, či ideálně zrušit a i v tom tento podcast může pomoct.”
Blanka Kubíková
Novinářka (plus časem vyplynulo, že i scenáristka, dramaturgyně, režisérka, moderátorka).
Že bude novinářkou, věděla od čtvrté třídy, kdy jí paní učitelka Machalická dala na starosti třídní “časopis”. Na druhém stupni začala psát články do opravdových novin - kutnohorských okresních a středočeských krajských, první rozhovory začala pořizovat na gymnáziu.
Přihlásila se na fakultu žurnalistiky, přijímačky už dělala na fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. Jako studentka začala psát rozhovory pro časopisy (Kino, Kinorevue, Xantypa) a pracovat ve zpravodajství České televize.
Odtamtud v roce 2007 odešla na “velké Kavčí Hory” do tvůrčí skupiny vzdělávacích pořadů, kde byla dramaturgyní projektů Máte slovo, Evropský manuál, Evropa a já, Televizní akademie. A protože pořád psala rozhovory (pro Květy, Instinkt, Ona DNES), tak začala i natáčet 13. komnatu. Například Jana Skopečka, Jana Petránka, Jaroslava Stránské, Dagmar Peckové, Jana Hrušínského, Jitky Sedláčkové...
V roce 2017 nastoupila do Seznamu, kde vznikala nová celoplošná televize. Prakticky proti své vůli se stala občasnou moderátorkou pořadu Výzva a pak i režisérkou, scenáristkou, šéframaturgyní, lokační manažerkou, částečně produkční. Měla mít totiž na starosti něco úplně jiného, ale když někteří pochybovači tvrdili, že nelze natočit plnokrevný reportážní pořad Moje místa plus rozhovor Intimní zpovědi během dvou dní, šla to tedy vyzkoušet... a už jí to zůstalo.
Vznikl tak jedinečný cyklus profilů osobností, které diváky pouštěly do zákulisí svých profesí i svého soukromí včetně dětství, představovaly své blízké Blance, která je taky ráda brala před kameru (i ty, co se bránili). Těch (dvoj)pořadů vzniklo 229 a byly jediným projektem, který TV Seznam vysílala od prvního dne vysílání 12. 1. 2018... do konce natáčení vlastní tvorby.
Teď se Blanka obloukem vrátila do České televize, začala opět s natáčením 13. komnat. Občas si napíše rozhovor s někým, koho má ráda, s manželem Jiřím napsala knížku Neobyčejná setkání, ve které se vracejí ke svým rozhovorům se ženami, které jsou inspirativní, i když už mezi námi nejsou. A má před sebou několik dalších spoluprací, na které se těší. Projekt #Odvážný chce podpořit, protože snažení Tomáše Papršteina jí přijde smysluplné, sympatické a opravdové.